رقابت‌های ربوکاپ ۲۰۱۷ با کسب ۳مقام‌جهانی

فراخوان پیشنهاد طرح و ایده تجهیزات سخت افزاری، امنیت و شبکه (شبکه بانکی)
2017/07/18
دومین کنفرانس ملی تحقیقات بین رشته ای در مهندسی برق،مکانیک کامپیوتر ومکاترونیک
2017/08/16

تیم های دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کسب سه مقام به کار خود در مسابقات جهانی ربوکاپ ۲۰۱۷ در ژاپن، به کار خود پایان دادند. به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در این مسابقات که از روز ۵ مرداد ماه سال جاری در شهر ناگویای کشور ژاپن آغاز گردید، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با پنج تیم ربات های شبیه ساز امدادگر مجازی، شبیه ساز امداد و نجات، انسان نمای سایز نوجوان، ربات های کار و فوتبالیست سایز کوچک در بخش دانشجویی حضور داشت که در پایان این رقابت ها توانستند با ۳ مقام به کار خود پایان دهند.

 

سروش صادق نژاد، رئیس اداره انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سرپرست تیم های اعزامی به این مسابقات، در خصوص مقام های کسب شده توسط دانشگاه افزود: امسال بیست و یکمین دوره مسابقات جهانی ربوکاپ در حالی در کشور ژاپن آغاز گردید که حدود ۲۵۰۰ شرکت کننده از ۵۰ کشور مختلف دنیا در رقابتهای سطح بالا با یکدیگر در ۷ روز به رقابت پرداختند. در لیگ ربات¬های شبیه ساز امدادگر مجازی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر توانست مقام دوم این لیگ را کسب نماید. در لیگ رباتهای انسان نمای سایز نوجوان، که از مهمترین لیگ های ربوکاپ محسوب میشود، تیم پرافتخار دانشگاه صنعتی امیرکبیر که سابقه زیادی در این مسابقات دارد، موفق به کسب مقام سوم رقابت فنی و مقام سوم لیگ ربات های انسان نمای سایز نوجوان گردید. در بخش ربات های فوتبالیست سایز کوچک نیز تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر با شکست در مقابل تیمی از کشور چین در دیدار رده بندی در جایگاه چهارم این مسابقات قرار گرفت. در لیگ ربات های کار نیز تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان اولین و تنها نماینده کشورمان در این رقابت ها حضور داشت که موفق شد با نشان دادن عملکرد مطلوب خود در کنار کشورهای صحب سبک دنیا از کشور آلمان و آمریکا برای اولین بار در تاریخ ربوکاپ ایران به فینال این رقابت ها راه یابد که در نهات موفق به کسب مقام پنجم مسابقات گردید.
عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی ربوکاپ در لیگ ربات های انسان نما با اشاره به توان مندی این دانشگاه در حوزه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی اضافه کرد: در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گروه های مختلفی در حوزه رباتیک در زمینه های تحقیقاتی فعالیت می‌کنند که این گروه ها در بسیاری از مسابقات بین المللی و داخلی رباتیک مقام های ارزنده ای کسب کرده اند. با توجه به نگرش موجود در مدیریت دانشگاه مبنی بر ایجاد دانشگاه نسل سوم که دانشگاهی کارآفرین است، گسترش فعالیتهای علمی- پژوهشی در حوزه دانشجویی و توجه ویژه به فعالیت های پژوهشی و مسابقات علمی و شرکت در آنها، از اهداف اساسی در تحقق این امر بوده و امید است با توجه ویژه نهادهای تاثیرگذار که قادر به حمایت های مادی و معنوی مناسب از این فعالیت ها هستند، دانشمندان جوان نخبه ایرانی بتوانند توانایی های خود را در فعالیت های علمی و پژوهشی در مجامع مختلف ملی و بین المللی نشان دهند تا زمینه ساز ایجاد اقتصاد مبتنی بر بنیان دانش ایجاد نمایند. نگاه ویژه به اقتصاد دانش بنیان در کشور و پرهیز از خام فروشی که در سال های گذشته مورد توجه دولت محترم قرار گرفته است، نیازمند توجه ویژه به اینگونه فعالیت ها بوده تا بتوان با حمایت مناسب و به موقع از گروه های مختلف و پژوهشگران ایرانی که در زمره بهترین های دنیا در این زمینه هستند، بتوان زمینه ساز تحقق “اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” از نوع پایدار بود. شرکت در مسابقات مختلف بین المللی از جمله ربوکاپ، بهترین محل برای کسب تجربه، دانش و تبادل آن و بروز نگه داشتن کشور در این حوزه کاربردی است. نیاز امروز کشور نگاه به مسائل صنعتی و تولید محصولاتی در داخل است که هم اکنون از خارج تامین میگردد. دانشمندان نخبه ایرانی در این حوزه نشان داده اند که دانش طراحی، ساخت انواع سیستم ها را در حوزه رباتیک و اتوماسیون دارا هستند. لذا سیاست گذاری کلان کشور و نگاه ویژه به تولید داخل می بایست درصدر برنامه های افق علمی کشور قرار بگیرد. مدیریت دستاوردهای بدست آمده، ساماندهی و حمایت ویژه در این حوزه نیز از مهمترین نکات حائز تامل است که نیازمند سیاست گذاری و برنامه ریزی دانشگاه، صنعت، دولت و مجلس محترم برای آینده است.
راه اندازی نهادی برای برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان در این حوزه، تاثیرگذاری دانشگاه های بزرگ کشور از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر که پیشتاز این امر در کشور می باشد؛ حمایت دولت محترم در تامین بودجه های تحقیقاتی، حضور صنایع در تعریف پروژه های کاربردی و در نهایت تشویق و حمایت از پژوهشگران نخبه ایرانی می تواند اولین گام در برنامه ریزی بلند مدت در این حوزه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *